Що таке децентралізація і навіщо вона потрібна?

Децентралізація – це передача повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування, аби якомога більше повноважень мали органи, що ближче до людей.

Реформа передбачає передачу в місцеві бюджети частки загальнонаціональних податків. Вона створює економічну зацікавленість громад у розвитку нових виробництв, підтримці бізнесу тощо.

 

Навіщо об’єднувати громади?

Понад 50% сільських громад до реформи були дотаційними, нездатними забезпечити розвиток і гідний рівень життя людей. Чи може бути успішною країна з бідними територіями? Навряд чи.

Держава передає ресурси та повноваження згори вниз, але ставить одну умову — руку, що бере повноваження та ресурси разом із відповідальністю, треба зміцнити. Декілька невеликих громад треба об’єднати у потужнішу громаду, базуючись на географічних, історичних, економічних принципах.

 

Яка процедура об’єднання громад?

Малі села об’єднуються навколо міст, селищ та більших сіл. Це – нові адміністративні центри, що набувають статусу міст обласного значення, а їхні бюджети напряму взаємодіятимуть із державним бюджетом України, оминаючи додаткові рішення обласної чи районної рад.

Об’єднуються природні ресурси (територія нової громади зростає в середньому до 400 кв. км), що дозволяє акумулювати кошти від земельного податку та податку з доходів фізосіб.

 

Які повноваження матиме об’єднана громада?

Все, що найефективніше вирішувати на рівні громади, передається до повноважень об’єднаної громади. Це – первинна медицина, дошкільна і шкільна освіта, культура та спорт, благоустрій і комунальні послуги, охорона порядку та пожежогасіння, пасажирські перевезення, соціальні послуги, забезпечення соціального захисту (пенсії, субсидії, пільги і т.ін.), містобудування та адміністративні послуги.

На території громади також діятимуть підрозділи центральних органів виконавчої влади, які надаватимуть послуги з санітарно-­епідеміологічного захисту, ветеринарного контролю,  казначейського обслуговування, реєстрації актів цивільного стану тощо.

Не буде районних державних адміністрацій та районних рад, які до сьогодні просто дублювали функції одне одного.

 

Як наповнюватиметься бюджет об’єднаної громади?

За місцевим бюджетом буде закріплено податки, які за своєю природою є досить стабільними та прив’язаними до території: податок на землю, нерухомість, доходи з фізосіб, єдиний податок, а також частина податку на прибуток з підприємств, 25% екологічного податку, 5% акцизного податку та інші.

За нестачі коштів об’єднані територіальні громади отримують дотацію вирівнювання. Держава надаватиме субвенції та дотації на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист.

 

Хто здійснюватиме управління на рівні окремого села?

В багатьох селах, де раніше була власна сільська рада та виконавчий комітет, ці органи скасовують, натомість впроваджується посада сільського старости.

Старост матимуть села більш ніж із 50 мешканцями. Населені пункти, які визначені центром об’єднаної громади, власних старост не матимуть.

Староста села чи селища представлятиме інтереси його мешканців у громаді, входитиме до її виконавчого комітету, братиме участь у підготовці бюджету, допомагатиме мешканцям готувати документи для подачі в органи влади та матиме низку інших обов’язків. Інші повноваження старості можуть надати мешканці села.

 

Скільки громад вже об’єдналися?

Cтаном на 08.10.16 громад, в яких відбулися або призначені перші вибори, 367.

 

 

Хто контролюватиме місцеву владу?

Контролювати владу на місцях будуть самі люди. За дотриманням законодавства місцевою владою стежитимуть префекти.  Префекти призначаються і звільняються Президентом за поданням Уряду. Така сама процедура зараз для голів держадміністрацій. Але їх повноваження будуть меншими, ніж ті, які мали глави місцевих держадміністрацій.

Якщо органи місцевого самоврядування приймуть незаконні рішення, префект зможе зупинити такі рішення і звернутись до суду. Також префект забезпечуватиме реалізацію державних програм та координуватиме діяльність органів місцевого самоврядування.

Іван Опанасенко